wybrałeś zabawę: Umrzesz ? Porady dla Rodziców
Umrzesz ,czyli jak reagować na pytania o śmierci.
- Cel terapeutyczny:Aby poradzić sobie z rozmową na temat śmierci najbliższych
- Grupa wiekowa: Dzieci w każdym wieku.
Zabawa terapeutyczna:
JAK PRZYGOTOWAC SIĘ DO ROZMOWY Z DZIECKIEM O ŚMIERCI NAJBLIŻSZYCH .
Śmierć ukochanej osoby to przeżycie zmieniające życie. Jako dorośli mamy doświadczenie w radzeniu sobie z żalem, rozczarowaniem i wszystkimi trudnościami życiowymi. Dzieci są jednak zwykle niedoświadczone, jeśli chodzi o radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami – zwłaszcza z rzeczywistością śmierci bliskiej osoby i koncepcją śmierci jako całości.
DLACZEGO WYJAŚNIENIE ŚMIERCI DZIECIOM JEST TAK TRUDNE?
Wielu dorosłych odczuwa wielki niepokój, gdy myślą o tym, by pewnego dnia wyjaśnić dziecku pojęcie śmierci. Dlaczego jednak dorośli czują się nieswojo, gdy myślimy o rozmowie z dziećmi o śmierci?
OBAWIAMY SIĘ, ŻE MOŻEMY NIE ZNAĆ WSZYSTKICH ODPOWIEDZI
Jako rodzice staramy się zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo i zaszczepić w nich świadomość, że zawsze będziemy obok, aby się nimi opiekować. Jednak w obliczu tematu śmierci często martwimy się, czy będziemy w stanie udzielić naszym dzieciom odpowiedzi, które dadzą im spokój i pewność.
Możesz nie znać wszystkich odpowiedzi na wszystkie pytania swojego dziecka i to jest jak najbardziej w porządku! Możesz jednak dać im pewność, że zapewnisz im pocieszającą, pełną miłości, obecność i będziesz dla nich bastionem bezpieczeństwa i pewności w tym trudnym okresie.
ROZMOWA Z DZIEĆMI MOŻE BYĆ TRUDNA – ZWŁASZCZA Z MŁODSZYMI DZIEĆMI
Trzymaj się uczciwych, krótkich odpowiedzi. W przypadku młodszych dzieci szczególnie ważne może być wyjaśnienie śmierci jako niezdolności do wykonywania funkcji życiowych – takich jak oddychanie, jedzenie i poruszanie się.
Po otrzymaniu wiadomości o śmierci ukochanej osoby dzieci mogą przejawiać szeroki wachlarz reakcji – niektóre wydają się odrętwiałe i oderwane od nas , podczas gdy inne mogą wykazywać duże wybuchy emocji.
Zrozum, że w tym czasie Twoje dziecko musi czuć to, co czuje. Niezależnie od ich początkowej reakcji to Ty jesteś ich pocieszycielem i stabilnym fundamentem w tym trudnym okresie.
A CO, JEŚLI I TY W TYM CZASIE MIERZYSZ SIĘ Z WŁASNYM SMUTKIEM ?
Wiele osób, w czasie żałoby unika okazywania smutku i płaczu przed swoimi dziećmi, z obawy przed okazywaniem słabości lub wywoływania u dzieci lęku lub niepewności.
Musisz wiedzieć, że w tej chwili ważne jest, aby Twoje dziecko zobaczyło, że przetwarzasz swoje emocje i szczerze je dzielisz – a nie dławisz ich i ignorujesz. Pozwolenie dziecku zobaczyć, jak przepracowujesz swoje emocje, pozwoli mu wiedzieć, że można czuć smutek, złość lub inne emocje, które mogą pojawić się w wyniku śmierci ukochanej osoby.
3 porady dla Ciebie
Chociaż wiek i osobowość Twojego dziecka będą odgrywać dużą rolę w decydowaniu o tym, jakie informacje są właściwe i przydatne podczas mówienia o śmierci, uwzględnienie poniższych informacji pomoże Ci zbudować środowisko otwartej komunikacji.
- Bądź szczery i zachęcaj do pytań.
W trakcie wyjaśniania powiedz dziecku, że można zadawać pytania, które przyjdą mu do głowy. Jako dorosły możesz nie czuć, że znasz wszystkie odpowiedzi, ale to w porządku – możesz odpowiedzieć na pytanie szczerym „Nie jestem tego do końca pewien”.
- Poinformuj dziecko, że każde uczucie, które czują, jest w porządku.
Poinformuj swoje dziecko, że ta rozmowa jest bezpiecznym miejscem, w którym może swobodnie czuć i pokazywać swoje emocje. Śmierć ukochanej osoby należy do najbardziej bolesnych i najtrudniejszych przeżyć, z jakimi spotykają się ludzie; wyrażanie i przepracowywanie emocji nie jest równoznaczne ze słabością – pokazuje siłę i demonstruje zdolność rozumienia trudnych doświadczeń i radzenia sobie z nimi.
- Poinformuj dziecko, jak się czujesz.
W tym samym duchu musisz pozwolić sobie na odczuwanie emocji i pokazać je swojemu dziecku. Dzieci muszą być świadome tego, jak ważni w ich życiu dorośli reagują na różne sytuacje. Pozwalając sobie na prawdziwe odczuwanie emocji w obecności dziecka, pokazujesz, że zdrowi, szczęśliwi, silni dorośli nie boją się wyrażać emocji i że uczucie smutku w takich smutnych chwilach jest całkowicie normalne.
Kiedy najlepiej rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Zapewne przeszła Ci przez głowę myśl „Poczekajmy z tą informacją” bo przecież naszym zadaniem jest ochrona naszych dzieci przed bólem i troskami. W praktyce jednak służy to jedynie przedłużeniu okresu niepewności i niepokoju u dzieci, które mają silną zdolność wychwytywania subtelnych zmian emocjonalnych u dorosłych i w domu.
Chociaż chęć uchronienia dziecka przed bolesną wiadomością o śmierci jest zakorzeniona w dobrych intencjach, aby zapobiec niepotrzebnemu niepokojowi i emocjonalnej udręce u dziecka to im szybciej będziesz w stanie porozmawiać z dzieckiem o śmierci, tym lepiej.
Powodzenia.
zobacz pozostałe zabawy w kategorii